idraryoluenfeksiyonu.org https://www.idraryoluenfeksiyonu.org İdrar Yolu Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, idraryoluenfeksiyonu.org Mon, 22 Aug 2016 00:00:00 +0000 Sun, 21 Jul 2019 00:00:00 +0000 60 İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Sun, 02 Dec 2018 09:48:32 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, toplumda oldukça etkili olan idrar yolu enfeksiyonu tedavisi mutlaka doktor denetiminde antibiyotik ilaçlarla yapılmalıdır. Tekrarlama eğilimi yüksek olan enfeksiyonlar için koruma amaçlı evde İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, toplumda oldukça etkili olan idrar yolu enfeksiyonu tedavisi mutlaka doktor denetiminde antibiyotik ilaçlarla yapılmalıdır. Tekrarlama eğilimi yüksek olan enfeksiyonlar için koruma amaçlı evde bazı tedavi önerileri uygulanabilir. Aynı zamanda tedavinin hızlandırılması ve enfeksiyonun semptomlarının hafifletilmesi içinde tedavi önerileri bulunur. İdrar yolu enfeksiyonu kadınları erkeklere nazaran daha fazla etkiler. Enfeksiyonun belirtileri de oldukça çeşitlidir. İlerleyen aşamalarda böbrekleri de etkileyebilen ciddi semptomları olabilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, nasıl önlemler alınabilir gibi detaylara dikkat edilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, neler yapılmalı

Öncelikle bu konuda uzman bir doktora gidilerek idrar kültürü yapılmalıdır. Buradan alınan sonuca göre idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriye uygun bir antibiyotik ilaçla tedaviye başlanmalıdır. Tedavinin yanında bol su içilmesi de tavsiye edilir. Çünkü idrar miktarını arttıran suyla bakteriler dışarıya daha kolay atılır.

Kızılcık suyu içeriğinde idrarın asitliği arttıran hipürik asit içerdiğinden, tedavi sırasında kızılcık suyu içilmesi yararlı etkiler yapabilir. Bu sayede bakterilerin mesanede yapışması, burada kolonize olmaları engellenebilir. Kızılcık suyu bakterilerin çoğalmasını engellediği gibi, enfeksiyonun yayılmasına da mani olur. En azından enfeksiyonun yavaşlamasına etkili olur. Günde demlenerek hazırlanan 3-4 bardak kızılcık suyu içilerek enfeksiyonun semptomları hafifletilebilir.

Yapraklarını dökmeyen ayı üzümü olarak bilinen çalı bitkisi eski dönemlerden beri idrar yolu enfeksiyonunda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Bitkinin yapraklarıyla hazırlanan çayı tedavide içilebilir. Enfeksiyonun semptomları hafifleyinceye kadar ayı üzümü çayı içilebilir. Daha sonra bu bitki çayı içilmemelidir. Çünkü yan etkilere neden olabilir. Özellikle hamile olan kadınlarda rahim kasılmalarına yol açabileceğinden, ayı üzümü tüketimi önerilmez. Bu yüzden ayı üzümü herkes için doktora danışılarak kullanılması gereken bir bitkidir.

C vitamini idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu vitamin idrarın asit oranını yükseltir. Bu etkiyle bakterilerin çoğalması, enfeksiyonun ilerlemesi engellenebilir. Ancak C vitamini fazla miktarda alınırsa, ishal etkisi yapabilir. Bu yüzden C vitamini alımı iyi ayarlanmalıdır. 
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, bu konuda sizlere aromaterapi doğal olarak yardımcı olabilir. Papatya, sandal ağacı, çay ağacı, bergamot ile hazırladığınız masaj yağıyla günde 1-2 defa mesaneye masaj yapabilirsiniz. Bunları banyo suyunun içine de koyarak kullanabilirsiniz. Bu enfeksiyonun tedavisinde faydalı olduğu gibi, idrar yolu enfeksiyonun oluşmasını da önleyebilir. Bunun dışında banyo suyunda biraz elma sirkesi kullanmak ta iyi olur.

İdrar yolu enfeksiyonunda ağrı etkisini azaltmak amacıyla sıcak havluyla, sıcak su konulmuş bir torbayla kompres yapılabilir. Alt karın bölgesine bunları koyarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Enfeksiyonun belirtilerinin azaltılması amacıyla cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ayrıca beslenmede kafein, alkol içeren içeceklerden, gazlı içeceklerden de kaçınılmalıdır. Bunlar mesaneyi irrite ederek, tedavinin etkisini geciktirebilir. Bu yöntemleri idrar yolu enfeksiyonu tıbbi tedavisiyle birlikte uygulamak tedaviyi hızlandırır. Ancak bu tür alternatif tedaviler için mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 11:09:31 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, tanısı konulmuş, yapılan idrar kültürü sonrası yeterli düzeyde bakteri tespiti yapılmış hastaların tıbbi tedavisi sırasında kullanılır. Kullanılan bu ilaçların bir kısmı mesane kaslar İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, tanısı konulmuş, yapılan idrar kültürü sonrası yeterli düzeyde bakteri tespiti yapılmış hastaların tıbbi tedavisi sırasında kullanılır. Kullanılan bu ilaçların bir kısmı mesane kaslarındaki kasılmayı azaltır. Tedavide ilk aşamada farmakolojik ajanlar kullanılır. İdrar kaçırma sorunu bulunuyorsa, hastalarda bazı antidepresan ilaçlarının da kullanılması söz konusu olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları doktor gözetiminde enfeksiyona neden olan bakterinin tespiti sonrası verilmeli ve hastaların uygun dozlarda ilaçları kullanması gerekir. Tedavide hedef hastaların iyileşmesine uygun tanı ve tedavi yöntemiyle komplikasyonların önlenmesidir. Özellikle yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin önlenmesi amaçlanır. 2 aydan küçük bebeklerde hastanede yatarak İYE geniş spektrumlu antibiyotikle parenteral tedavi uygulanır. Daha çok minoglikozid ve ampisilin kombinasyonuyla ya da üçüncü kuşak sefalosporin tedavide kullanılır.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları

Parenteral tedavi ilaçları
 • Amikasin (10-15 mg/kg/gün, 3 doz halinde)
 • Sefriakson (50-75 mg/kg/gün)
 • Gentamisin (5-7,5 mg/kg/gün 3 doz halinde)
 • Tobramisin (5-7,5 mg/kg/gün 3 doz halinde)
Hastalarda idrar yolu enfeksiyonu ilaçları kullanıldıktan ve klinik bulgularda düzelme olduktan sonra oral tedavinin yapılması uygundur. Tedavinin süresi 10 gün kadar sürer.
Oral tedavi ilaçları
Bu tedavi süresi 10 gün kadar devam eder. Tedavide kullanılacak ilaçlar ise; Trimetoprim, sulfametoksazol 88 mg/kg/gün 2 doz halinde), 2. kuşak sefalosporinler ile 3. kuşak sefalosporinler kullanılabilir. Bunlar enfeksiyon nedeni bakteriye göre belirlenir.
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
Baskılayıcı tedavide idrar yolu enfeksiyonu ilaçları

Bu tedavi 5 yaş altı çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sonrasında ileri tetkikler yapılıncaya kadar, 5 yaş üstü olanlarda ise tekrarlayan enfeksiyonlarda ileri tetkiklere kadar ilaçlar tek doz şeklinde geceleri kullanılır. Trimetoprim, sulfametoksazol, nitrofurntoin idrar yolu enfeksiyonu ilaçları tercih edilir.

İdrar yolu enfeksiyonu toplumda anatomik yapıları nedeniyle kadınları daha fazla etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavisinde idrar kültürü sonucunda tespit edilen bakteriye uygun antibiyotik ilaçların kullanılması gerekir. Eğer bakteriye direnç gösteren gelişigüzel bir antibiyotik ilaç kullanılırsa, tedaviden olumlu sonuç alınamaz. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu ilaçları doktor tarafından önerilmeli ve uygun dozlar halinde tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 03 Dec 2018 08:04:24 +0000 Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu, kadınları sıkça etkileyen problemler arasındadır. Normalde idrar yolu enfeksiyonu kadınların çok sık maruz kaldığı rahatsızlıklar arasındadır. Kadınların yaklaşık % 15-20 kadarı yaşam Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu, kadınları sıkça etkileyen problemler arasındadır. Normalde idrar yolu enfeksiyonu kadınların çok sık maruz kaldığı rahatsızlıklar arasındadır. Kadınların yaklaşık % 15-20 kadarı yaşamının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu ise kadınların yaklaşık % 8 kadarında görülür. Bu süreçte enfeksiyon bir belirti vermeden, asemptomatik bakteriüri şeklinde, mesane enfeksiyonu olarak ya da böbrek enfeksiyonu olarak etkili olabilir.

Normalde vücuttaki atık maddeleri dışarıya taşıyan idrar steril bir üründür. İçeriğine bir mikrop olmaz. Çünkü idrarla vücutta mekanik bir temizlik yapılır. Ancak mesanede idrar bulunuyorsa, mikroplar açısından burada uygun üreme ortamı meydana gelir. Mikroplar aynı zamanda idrar yollarına kan yoluyla da bulaşır. Vücutta enfeksiyon olduğu zaman kan yoluyla böbreklere ulaşan enfeksiyon sonucunda, ikincil bir enfeksiyon meydana gelebilir. Fakat bu daha nadir oluşur. Kadınlarda anatomik yapıları nedeniyle idrar yolu enfeksiyonlarına yatkın olurlar. Mesane ve üretra kadınlarda kısa olduğu için, mikropların mesaneye ulaşması kolaydır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden sık görülür

Hamile olan kadınlar olmayanlara göre idrar yolu enfeksiyonun yakalanma bakımından daha riskli konumdadır. Genellikle enfeksiyon hamileliğin 6. haftalarında ortaya çıkmaya başlamakta, en fazla 22. ve 24. haftalarda görülmektedir. Hamilelik döneminde kadınlarda % 90 oranında böbreklerdeki idrarın mesaneye taşındığı üreterlerde genişleme olmakta ve bu doğuma kadar sürmektedir. Bu dönemdeki hormonların etkisiyle düz kaslarda gevşeme meydana gelir. Bu etki idrar yolları kaslarını da etkiler ve idrar akım hızı yavaşlar. Bu üriner staz olarak tanımlanır. Hormonal etkilerden dolayı da mesaneden üreterlere idrar geri akımı yani reflü oluşur.

Yine hamilelikte genellikle idrarda glikoz yani şeker olur. Bu normal olsa da, bakterilerin üremesi açısından uygun zemin hazırlar. Hamilelikte aynı zamanda idrarın yoğunluğunda artma meydana gelir. Buna idrarın içeriğindeki östrojen ve progesteron hormonu eklendiği zaman, idrar yollarının bakterilerle savaşmada etkisi azalır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavi yolları

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna yol açan mikro organizmalar diğerleriyle benzerlik göstermektedir. Genellikle enfeksiyonların nedeni % 80-90 oranında Escherichia Coli mikrobudur. Koli basili olarak anılan bu mikrop dışkıda olur. Ayrıca klebsiella pneumoniae, proteus mirabilis denilen bakterilerde enfeksiyona yol açan yaygın bakterilerdir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri hamilelikte üç farklı şekilde ortaya çıkabilir. Asemptomatik bakteriüri, mesane enfeksiyonu sistit ve böbrek enfeksiyonu şeklinde görülür.

Eğer asemptomatik bakteriüri şeklinde ortaya çıkan bir enfeksiyon varsa hastada bir yakınma olmamasına rağmen, yapılan idrar kültüründe 100.000 üzerinde mililitrede bakteri kolonisi tespit edilir. Bu hamile kadınların % 10 kadarını etkiler. Tedaviye başlanmadığı takdirde böbrek enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamile kadınların her birine idrar kültürü yapılması uzmanların önerisidir. Bu aynı zamanda düşük doğum ağırlığı olan bebeğe, rahim içi geriliğine de yol açabilir. Tedavide antibiyotik kullanılması gerekecektir. Bu yüzden hamilelik için sakıncası olmayan antibiyotik grubunun tercih edilmesi önemlidir. Yaklaşık 7-10 gün süren tedaviyle enfeksiyon ortadan kaldırılabilir. Ancak tedavide kültür tekrarlanarak, uygulanan tedavinin etkinliği araştırılmalıdır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
Hamilelikte akut sistit şeklinde idrar yolu enfeksiyonu olursa, idrarda yanma, sıkça idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hamilelikte yaklaşık % 1-3 oranında sis]]> İdrar Yolları Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yollari-enfeksiyonu-bitkisel-cozum.html Tue, 04 Dec 2018 07:09:37 +0000 İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm, İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak evde tedavi edilebilir. Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bu rahatsızlık kişinin sağlığını etkilemekte İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm, İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak evde tedavi edilebilir. Özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan bu rahatsızlık kişinin sağlığını etkilemekte ve antibiyotik kullanımına sevk etmektedir. Bu rahatsızlık bazen sürekli tekrar edebilmektedir. İnsan sağlığı açısından sürekli antibiyotik kullanmak iyi bir çözüm değildir. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözümlerle müdahale etmek doğru bir yoldur. Bu enfeksiyonlar genellikle bakteriler, mantarlar ve virüsler sebebiyle oluşur. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözüm sağlığı korumak için faydalı olacaktır. Bitkisel kürleri kullanırken tedavi esnasında en az 2 veya 3 litre su tüketmek gerekir. Bu tedaviye destek olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözüm için kullanılan kürleri hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışarak kullanmak gerekir. 


İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm için kullanılabilecek tedaviler
 • Karnı bahar kürü, İdrar yolları enfeksiyonu daha fazla kış aylarında görüldüğü için öncelikle karnı bahar kürü tarifi verelim, Yaklaşık olarak 300 gram bir karnı baharı 170 ml su içerisinde kısık ateşte kaynatın. Kaynayan karnı baharı suyunu süzerek soğutun bu suyun yarısını sabah kalan yarısını akşam için. Karnı bahar kürü içerken karnın aç veya tok olması fark etmez. İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm için kullanacağınız bu karnı bahar suyunu 7 gün içmeye devam edin. 7 gün sonra 3 gün ara verip tekrar 7 gün daha için. İdrar yolları enfeksiyonunu geçireceği gibi bol miktarda C vitamini almanızı sağlar. Her gün taze olarak hazırlayıp tüketmeniz gerekir. Karnı baharın taze olmasına dikkat edin. 
 • Limon, Mikroplar üzerinde oldukça etkili olan limon bir bütün halinde yenilebilir veya limon suyu taze sıkılarak içilebilir. Limon suyu idrar yolu enfeksiyonlarına faydalı bitkiler arasındadır. Tekrarlayan ve kronik hale gelen enfeksiyonları önlemekte limon oldukça etkilidir.
 • Maydanoz, Bilinen idrar artırıcı özelliği ile idrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm için maydanoz kullanılabilir. Maydanozu taze olarak katı meyve sıkacağında sıkıp sabahleyin 1 bardak içebilir veya 1 yemek kaşığı kuru maydanozu 1 su bardağı kaynar su ile çay yapıp günde 3 kez içebilirsiniz. 
 • Ardıç meyvesi, Krampları gidererek idrar söktüren ardıç meyvesi 4 veya 6 hafta süreyle kullanılabilir. Ardıç meyvesi 1-2 kaşık kıyılmış şekilde sıcak suda 10 dakika demlenerek çay yapılabilir ve günde 3 kez içilebilir. 
 • Bayır turpu, Mikrop öldürücü etkisiyle bilinen bayır turpu tekrarlayan enfeksiyonlara karşı çok etkili bir çözümdür. Günde 20 gram bayır turpu taze olarak tüketilebilir. 4 veya 6 hafta kadar bayır turpu yenilebilir. 
 • Oğul otu, Enfeksiyonlara karşı sıkça kullanılan oğul otunu idrar yolları enfeksiyonu bitkisel çözüm olarak kullanabilirsiniz. Oğul otunu 1 bardak suya atarak 5 dakika kaynatın. Dinlendirdikten sonra sabah ve akşam için tedavinin toplamında 25 bardak oğul otu çayı içmek yeterli olacaktır.
İdrar Yolları Enfeksiyonu Bitkisel Çözüm
]]>
Yeni Doğan Bebekte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/yeni-dogan-bebekte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 04 Dec 2018 16:07:30 +0000 Yeni Doğan Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu; Yeni doğan bebeklerde sıça görülen sorunlardan bir tanesidir. Bu rahatsızlık genellikle bağırsakta bulunan bakterilerin yukarı doğru çıkarak idrarda barınmasının sebebidir. Yeni Yeni Doğan Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu; Yeni doğan bebeklerde sıça görülen sorunlardan bir tanesidir. Bu rahatsızlık genellikle bağırsakta bulunan bakterilerin yukarı doğru çıkarak idrarda barınmasının sebebidir. Yeni doğan bebeklerde yetişkinlerde olduğu gibi hemen anlaşılamayabilir.

Yeni doğan bir bebek idrarında enfeksiyonu maddeler halinde yazacağım;
 • Huzursuzluk ve ağlama
 • Ateş
 • Yavaş kilo alması, hiç almaması ve ya kilo kaybı
 • İdrarda renk değişiliği ve koku
 • karın bölgesine baskı uygulandığında huzursuz tepki
Eğer bebeğiniz de bu belirtiler bulunuyor ise doktora başvurulmalıdır aksi halde ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlar ile karşılaşılmasına neden olur. İdrar enfeksiyonu kız bebeklerde daha çok görülür ve bunun sebebi üretranın kısa olmasıdır. Ancak erkek bebeklerde enfeksiyon görülüyor ise bu çoğunlukla bakteri ile alakalıdır. 

Yeni Doğan Bebekte İdrar Yolu Enfeksiyonu
Yeni Doğan Bebeklerde Enfeksiyon Olmaması İçin Gerekli Unsurlar Nelerdir

Çoğu bebeğin doğuştan idrar yolu enfeksiyonlu olduğu görülür ancak doğduktan sonra aile bireylerine büyük görev düşer öncelikle bebeğin kesinlikle idrar yollarını üşütmemesi gerekmektedir. Örneğin bebeğin altı özellikle de soğuk havalarda isek uzun süre açık tutulmalıdır. Bu olasılık idrar yolu üşütmesine ve enfeksiyona sebep olabilir. Bebek bezlerinin uzun süre altlarında kalmaması gerekir bu bakterilerin üremesine cilt hastalıklarına ve enfeksiyon oluşumuna neden olur. Sonradan görülen idrar enfeksiyonları bu şekilde önlenebilir ancak doğuştan bakteri kökenli idrar enfeksiyonlarının belirtilerini araştırıp takip edip eğer var ise tıbbi tedavisine başvurulmalıdır.
]]>
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/cocuklarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 05 Dec 2018 11:05:48 +0000 Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, Çocuklar bir çok nedenden dolayı idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Çocuklarda en çok görülen üst solunum yollarından sonra gelen ikinci enfeksiyon hastalığıdır. Ciddi bir hastalık d Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, Çocuklar bir çok nedenden dolayı idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Çocuklarda en çok görülen üst solunum yollarından sonra gelen ikinci enfeksiyon hastalığıdır. Ciddi bir hastalık değildir fakat hastalık ihmal edilmemelidir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu genellikle mesaneye ulaşan bakteriler sonucunda oluşur. İdrar yolu enfeksiyon vakalarının % 95 oranındaki çocuklarda idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu gözlenmektedir. Enfeksiyon sadece mesanede ise bu tür durumlara sistit adı verilir. Fakat üriner sisteme bağlı böbreklere ve idrar kanalını etkileyen bir enfeksiyon söz konusu ise bu enfeksiyon durumlarına piyelonefrit adı verilir. Alt idrar yolu enfeksiyonu olan sistit üst idrar yolu enfeksiyonu olan piyelonefrite göre daha az risk taşımaktadır.


Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sebepleri:
 • Tuvalete geç gitmeleri: Çocukların bez döneminden çıkıp tuvalet alışkanlığı edindiği dönemlerde çocuklar tuvalete gitmeye çekinirler. Bu çekince idrarlarını saatlerce tutmalarına neden olmaktadır. İdrar tutulduğunda mesanede uzun süre beklemesi o bölgede hastalığa neden olan bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bunun  yanı sıra koruyucu hücrelerinde bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına neden olmaktadır. 
 • Genital bölge temizliğine önem vermemeleri: Küçük çocuklar yetişkinler kadar vücut temizliğine çok dikkat etmeyebilir. Henüz kazanamadıkları bazı temizlik alışkanlıkları çocukların hastalanmasına neden olmaktadır. Özellikle kız çocuklarında hijyen eksikliği çok daha çabuk idrar yolları enfeksiyonu almalarına neden olmaktadır. Tuvalet eğitimini öğretirken çocuklara tuvalet kağıdını arkadan öne doğru silmeyi değil, önden arkaya doğru silme kuralı öğretilmelidir. Dışkının tuvalet kağıdı ile silinme aşamasında genital bölgeye temas etmesi bu bölgede mikrop ve enfeksiyona neden olmaktadır.
 • Soğuk algınlıkları: Çocukların soğuk havaya fazla maruz kalmaları çocukta idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına neden olmaktadır. Soğuk algınlıkları ve üşütmeler karın ağrısı ve idrar yollarında yanmalara sebebiyet vermektedir. Çocuklarda soğuk algınlığı çocuğun devamlı çişinin gelmesine, çiş sırasında acı yaşamasına ve idrar yolları üşütmesi adı altında idrar yolu enfeksiyonu yaşamalarına neden olmaktadır.
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:
 • Çocukta ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma
 • Çok sık idrara çıkma isteği oluşması
 • Kabızlık ve karın ağrısı
 • İştahsızlık ve çocuğun kilo almaması
 • Kesik kesik çiş yapma
 • İdrar yapma sırasında çocukta yanma hissi oluşması
 • Vücutta beliren ateş yükselmesi
 • Bel hizasında ağrı şikayetleri
 • Çocuğun idrarını yaparken acı çekme şikayetleri ve idrarını yapamaması
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi: Çocuklarda öncelikle idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için idrar testi yapılır. İdrarda var olan bakterilere göre tedavi uygulanması öngörülmektedir. Doktorun uygun görmesi halinde gerekli olan antibiyotik ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Tedavinin ardından çocuklar ortalama 3-4 gün içinde iyileşme gösterir. Fakat ilaçların 10 gün kullanılmaya devam etmesi gerekmektedir. Çocuk iyileştiğinde ve ilaç bittiğinde aradan 3 gün geçmesini bekleyerek tekrar idrar  tahlili yaptırılmasında fayda vardır. 
]]>
Erkek Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/erkek-bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Thu, 06 Dec 2018 07:47:58 +0000 Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu enfeksiyonu yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülür. Erkek bebekler idrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun her hangi bir kısmını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Erkek b Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, İdrar yolu enfeksiyonu yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülür. Erkek bebekler idrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun her hangi bir kısmını etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunda en önemli belirtisi ateştir. Nedeni belli olmayan bebekte gözüken ateş %5 oranında idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Diğer belirtileri göstermediği için bebeklerin kontrole götürülmemesi üzerine kalıcı hasara yol açabilir. Bu noktada anne, babaya ve çocuğa bakmakla mükellef kişiye görev düşmektedir. Çocuğu dikkatle takip ederek idrar yolu enfeksiyonundan şüphelendiği zaman vakit kaybetmeden doktora götürmesi gerekmektedir. Eğer bebek idrarını yapar iken ağlıyor ise veya idrarını yaparken canının yandığını gösteren başka hareketler yaparsa idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. 


Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ayrıca şu belirtiler görülebilir,
 • Bebekte nedeni belli olmayan devamlı huzursuzluk hali, 
 • Garip kokulu idrar,
 • Bulanık veya kanlı idrar,
 • Yemek yemek istememe,
 • Kusma,
 • İshal,
Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, İdrar yolu idrarı üreten böbrekleri, idrarı böbrekten mesaneye taşıyan idrar kanalları, vücut idrarı boşaltıncaya kadar idrarı içinde tutan mesaneyi ve idrarı mesaneden dışarı atmaya yarayan kanalı kapsamaktadır. Normalde idrar bu yolu bir problem olmadan geçer. Lakin bakteri idrara girdiyse sürecin 1 veya bir çok noktasında enfeksiyon ve iltihaplanmaya sebep olur. Bu bakteri kan yoluyla, rektumdan ve genital bölge çevresinden idrara girebilir. Kız çocuklarında daha çok görülen idrar yolu enfeksiyonu erkek bebeklerde daha az görülür. 1 yaşından küçük erkek bebeklerde daha sık karşılaşılır. Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu genelde kolay tedavi edilir. Tedavi edilmemesi sonucunda kalıcı böbrek hasarlarına hatta böbrek yetmezliklerine neden olabilir. 2 yaş altı çocuklarda kalıcı hasar görülme risk büyüklere oranla daha yüksektir. Bebeğinizde bu hastalık olduğundan şüphe ederseniz teşhis ve tedavi için vakit kaybetmeden doktora götürmeniz gerekir.

Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, Erkek bebek 3 aylıktan büyükse ve ciddi bir hastalığı yoksa evde antibiyotik tedavisi ile kolayca iyileşir. Bu tedavinin süresi üst veya alt idrar yollarının enfekte olmasına göre değişiklik gösterir. Alt idrar yolları 3 günlük antibiyotik tedavisi, üst idrar yolları 7-10 gün sürer. Antibiyotik tedavisine başlayan bebeğin 24 saat ile 48 saat arası durumu iyiye gitmeye başlar. Doktorun isteğine göre bebeğin durumu hastanede gözetim altında gözlenebilir. Bu su kaybını önlemek ve antibiyotik tedavisine sıvı bir şekilde yapmak için tercih edilebilir. Bebeğe uygulanan antibiyotik tedavisinin bazı yan etkileri olabilir. Bunlar hafif yan etkilerdir ve ilaç tedavisi sona erince kendiliğinden düzelir. 

Erkek Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tekrar etmemesi için yapılması gerekenler, Bazı erkek çocuklarında biyolojik olarak idrar yolu enfeksiyonuna meyilli olabilmektedir. Böylesi bir durumda hastalığa yakalanma riskini azaltabilmek için şu önlemler alınabilir;
 • Bol sıvı tüketimi, Bebeğin bol miktarda sıvı tükettiğinden emin olmanız gerekir. Bu dönemde ve genel olarak bebeğin daha fazla sıvı alması idrarını daha sık yapmasına ve enfeksiyonu atmasına yardımcı olur. Bol sıvı almayan bebekte kabızlık problemi oluşur. Kabızlık problemi ise idrar yolu enfeksiyonu riskini artıran bir durumdur. Bebeğinizde katı dışkı başladıysa kabızlık önleyici sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalar ile beslemeniz gerekir. 
 • Bebeğinizi emzirin, Eğer bebeğinizi emziriyor iseniz bebeğinizi sık sık emzirin. Yapılan araştırmalarda anne sütünün idrar y]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-antibiyotik.html Thu, 06 Dec 2018 17:44:10 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik, Son yıllarda enfeksiyon oranları hızla artmaktadır. Bunların başında da idrar yolu enfeksiyonları gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonundan daha çok kadınlar etkilenmektedir. Gerek sağlık koşull İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik, Son yıllarda enfeksiyon oranları hızla artmaktadır. Bunların başında da idrar yolu enfeksiyonları gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonundan daha çok kadınlar etkilenmektedir. Gerek sağlık koşullarından kadınların dirençlerinin daha dayanıksız olmasından, gerekse yanlış beslenmeden soğuk su tüketmekten özellikle vücut enfeksiyona açık hale gelir. Bunun için bir çok antibiyotikler geliştirilmiştir. Bu antibiyotikler genellikle bir kaç gün sürer. Ancak idrar yolu bakteriyel enfeksiyonu fazla ise önce tanı koyulup daha sonra antibiyotiklerin şekli ve dozu değiştirilir. 

  İdrar Yolu Enfeksiyonunda Kimler Antibiyotik Kullanabilirler 

  Bir çok antibiyotik ağızdan alındığı gibi, genellikle idrar yolu enfeksiyonlarında da ağızdan alınan antibiyotikler tercih edilir. Bu antibiyotikler arasında bir çok uzman doktor, trimethoprim, cephaloporinler, birfluoroquinolon yada nitrof yetişkin hastalarda on dört güne kadar kullanılabilir. Ancak bazı antibiyotik ilaçlar ağır olduğundan gebe kadınlarda ve 18 yaş altı çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Mesela, fluoroquinolon grubu antibiyotik ilaçlar dikkatle kullanılır ve gebe kadınlarda ve 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. 

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Çeşitleri;

  Mesela idrar yolu enfeksiyonu olan bir hasta da, piyelonefrit semptomlar izleniyorsa damardan antibiyotik ile iğne tedavisi veya seruma karıştırılan antibiyotikler kullanılır. Bu tür antibiyotik tedavilerinde aminoglikositler ile bir beta laktam antibiyotik bir arada kullanılır. Daha sonra enfeksiyona bağlı ateş düştükten sonra 2 gün daha damardan antibiyotik tedavisine devam edilir. Daha sonra hastaya ağızdan alınan antibiyotik tedavisi beş gün boyunca devam edilir. Eğer hastanın damar yolu ile verilen antibiyotik tedavisine cevap vermezse ateşi düşmezse daha gelişmiş teknolojilerle tahlillerin yapılması gerekmektedir. 

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik, 

  Uzman doktorlar, antibiyotik tedavisinin sonuç vermesi için antibiyotiklerin gerekli miktarda ve gerekli ölçülerde alınması gerektiğini öne sürmüşlerdir. Bu nedenle kısa süreli alınan antibiyotiklerin kişi üzerinde bir etkisi olmadığı belirtilmiştir. Aynı zamanda antibiyotik ilaçlarının etkisini göstermesi için, evde tedaviye devam edilmesi gerektiğini, bol su içerek enfeksiyonun dışarı idrar yolu ile atılması sağlanılması gerektiği savunulmuştur. Daha sonra C vitamini almak bol meyve tüketip, şekerli ve hazır gıdalardan uzak durulması gerektiği açıklanmıştır. Bu yolla enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanarak tedavi sürecinin kısaltılması amaçlanmıştır. 
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Antibiyotik Kullanımı;

  İdrar yolu enfeksiyonlarında önemli olan ilaçların uygun miktarda ve uygun sürede kullanılması hedef alınmalıdır. Gereğinden uzun sürede kullanılan antibiyotikler yada hastaya hiç uygun olamayan ilaçlar, hasta üzerinde geniş spektrumlu yani vücutta faydalı olan bakterilerin ve mikropların da ölmesine sebep olan tedavilerin uygulanması tedavi sürecini olumsuz ölçüde etkilerden ileride de büyük sağlık sorunlarına yol açacağı belirtilmiştir. Bir çok İdrar yolu enfeksiyonun böbrekle çok büyük ilişkisi vardır. Bu nedenle altta yatan böbrek patolojisinin ortadan kaldırılması, sıvı tüketiminin artırılarak enfeksiyonun idrar yolu ile dışarı atılması, idrardaki asit oranın dengelenmesi antibiyotik tedavisini olumlu yönden etkileyerek tedavinin hasta üzerinde etkinliğinin artmasına sebep olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonların altta yatan mutlaka başka hastalıkların belirtileri yatar. Bu nedenle İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik tedavisine başlamadan önce bu altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır.
  ]]>
  Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/kadinlarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Thu, 06 Dec 2018 18:49:29 +0000 Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu hastalıkları oldukça sık rastlanılan bir hastalık çeşididir. Kadınlarda erkeklerden 8 kat oranla daha sık görülür. Neredeyse her beş kadından biri hayatının herhangi bir dönemind Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu hastalıkları oldukça sık rastlanılan bir hastalık çeşididir. Kadınlarda erkeklerden 8 kat oranla daha sık görülür. Neredeyse her beş kadından biri hayatının herhangi bir döneminde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Bu kadınların dörtte biri 18 ay içerisinde tekrardan yeni bir idrar yolu enfeksiyon atağı geçirirler. İdrar yolu enfeksiyonları kolay tedavi edilen ve hafif bir hastalık olmasına karşın, ihmal edildiğinde bu iltihap böbreklere kadar uzanabilir ve kalıcı hasarlar bırakabilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olan kişiler bunun ağrısının da ne denli zor olduğunu bilirler. Aniden gelen idrar hissi kişiyi yataktan kaldıracak kadar kuvvetli olabilir. Zaman zaman idrarda görülen kan da kişiyi çoğu zaman oldukça endişelendirmektedir. Kişiyi korkutan bu gibi belirtiler tedavi edilmezse enfeksiyonun böbreklere kadar yayılıp kalıcı hatta zaman zaman hayatı tehdit eden komplikasyonlara bile sebep olabilir.


  Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

  Kadınların idrar yolları dışarıya çok kısa bir kanalla açılmaktadır. Bu sebeple de dışarıdan mikropların girmesi daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.  Özellikle de anal ve vajinal gibi bölgelerde bulunan üropatojen diye adlandırılan enterik bakteriler yukarı doğru idrar kanalına ve idrar torbasına kolayca yayılabilmektedir. B mikropların idrar bölgesine girip çoğalması enfeksiyonların oluşmasına sebep olur. Özellikle vücudun direnci azaldığında bu gibi sorunlar daha sık oluşabilmektedir. Aynı şekilde deniz, havuz, cinsel ilişki, sauna gibi ıslak ortamlarda ve var olan genital akıntılar gibi durumlarda bu enfeksiyonun diğer nedenleridir.

  Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

  Eğer belirtiler hafif ve pek ağrısı yoksa bir kaç güne geçerdir. Belirtiler eğer ağır seyrederse ve rahatsızlığınız birkaç gün geçmesine rağmen hala devam ediyorsa bir doktora başvurmalısınız. Bunun dışında ateşiniz yüksekse, hamileyseniz, diyabet hastasıysanız, idrarınız kanlı geliyorsa ve belirtiler aniden kötü bir duruma gidiyorsa acilen doktora başvurmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonlarında komplikasyonlara pek rastlanılan bir durum değildir fakat bunun öncesinde şeker hastalığı ya da bağışıklık sistemi zayıflığı gibi sağlık sorunu olan kişilerde kan zehirlenmesi ya da böbrek yetmezliği gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir.

  Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemi

  İdrar yolları enfeksiyonun yaklaşık %80'i antibiyotik tedavilerine yanıt verir. Bu sebeple kültür alınsa da alınmasa da pek çok değişik gruptan ve markadan antibiyotikler kullanılabilir. Ancak doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır. Ağrıyı gidermek amacıyla da ağrı kesiciler kullanılabilir. Bol sıvı alımı yapmak mekanik temizliğini arttırarak tedavinin sürecini hızlandırır. İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bazı doğal tedavi yöntemleri ortaya atılmıştır. Bir takım bitkisel otları kaynatıp içilmesi ve idrarı asitik  yapacak olan meyve suyunun faydaları olabileceği iddiaları ortaya atılmıştır. Günde 7-8 bardak su içilmesi sadece idrar yolları iltihabı açılarından değil diğer genel sağlık koruması açısından oldukça faydalıdır. Kafein ve alkol içeren maddelerin az tüketilmesi, tuvalete gitmek için idrarın gelmesini beklememek, her 3-4 saatte bir idrara çıkmak, genital bölgenin temiz tutmak ve temizlik sırasında önden arkaya doğru temizlik yapıp temizlik kurallarına uymak ve naylon içerikli giyecekler yerine pamuklu iç çamaşırlarını kullanmak gibi bu basit yöntemlerle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu azaltılabilir.
  ]]>
  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 11:50:30 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, çağın en sıkıntılı hastalıkları arasında yer alan idrar yolu enfeksiyonu, idrar kanalında, mesanede veya böbrek taşlarında biriken bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Enfeksiyon oluştukt İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, çağın en sıkıntılı hastalıkları arasında yer alan idrar yolu enfeksiyonu, idrar kanalında, mesanede veya böbrek taşlarında biriken bakteriler nedeniyle oluşmaktadır. Enfeksiyon oluştuktan sonra kişinin yaşam kalitesi düşer ve gittikçe ağrıları artar. Doktorlar hastalara bu problemin tedavisi için antibiyotikler önerir. Ancak bazı insanlar sürekli antibiyotik kullanımını hoş bulmaz ve başka yollar arar. Özellikle antibiyotiklerin yanlış kullanımı sindirim sisteminde de problemler yaratabilir. İşte bu nedenle kişiler bitkisel tedavilere ve başka tedavi yöntemlerine başvururlar.


  İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir
  • İdrar yolu hastalarının tedavi sırasında bol su tüketmeleri gerekmektedir. Su sayesinde vücudumuzdaki mikropların vücudumuzdan atılması kolaylaşır.
  • Bir büyük bardak suya bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave edin. İçerisine azıcık şeker, bal ve biraz limon suyu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra günde bir defa 4 gün kadar içmeye devam edin. 
  • Hint bektaşi üzümünü bir bardak suya koyun. İçerisine biraz da zerdeçal ekledikten sonra 10 dakika kaynatın. Günde 3 defa 5 gün kadar bu karışımı içmeye devam edin. Hem vücudun C vitamini ihtiyacını giderebilir hem de bakterilerin üremesini engelleyebilirsiniz. 
  • Günde yarım bardak kızılcık suyu içerek idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulabilirsiniz. Bu suyu şekersiz içmeniz önerilmektedir. 
  • Banyo suyuna 10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve ve genital bölgenizi bu karışım ile yıkayın. Bu karışıma ardıç ve sandal ağacı yağını da ekleyebilirsiniz. 
  • Yaban mersini idrar yolları enfeksiyonunu önleyen en önemli bitkilerdendir. Yaban mersini suyunu hazırlayarak akşam yatmadan önce içebilirsiniz. Ayrıca kahvaltıda veya akşam yemeklerinde de tüketebilirsiniz. 
  • İdrar yolları enfeksiyonunu azaltan anti-inflamatuar özelliğe sahip olan bromelain enzimin içerisinde bulunduran ananas meyvesini de tüketebilirsiniz. Ayrıca ananas ile antibiyotik ilaçların bir arada kullanımı enfeksiyonun iyileşmesini hızlandırır. 
  • Bir bardak suya bir çay kaşığı kadar kabartma tozu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra bu karışımı da içebilirsiniz. Bu karışım ani gelen ağrı ve sancıların dindirilmesine yardımcı olur. 
  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
  ]]>
  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sat, 08 Dec 2018 07:23:22 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, yetişkinler gibi sıkça görülen bir sağlık sorunudur. İdrar yolu enfeksiyonu bağırsaktaki bakteri ve virüslerin idrar yoluna bulaşmasıyla birlikte oradan üst kısımlara ilerlemesi sonucunda orta Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, yetişkinler gibi sıkça görülen bir sağlık sorunudur. İdrar yolu enfeksiyonu bağırsaktaki bakteri ve virüslerin idrar yoluna bulaşmasıyla birlikte oradan üst kısımlara ilerlemesi sonucunda ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde ise genellikle doğuştan kan yoluyla ve idrar yolu anomalileri sonucunda idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Bebeklerin henüz küçük olması nedeniyle enfeksiyonun fark edilmesi zordur. Bu durum bebeklerde huzursuzluğa, ateş yükselmesine, karın ağrısına, idrarın kokulu olmasına, renk değişimine, huzursuzluğa, kusmaya ve ağlama nöbetlerine neden olur. Bu tür belirtilerde bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu değerlendirilmelidir. İhmal edildiği takdirde ileri aşamada böbreklerde hasar oluşabilir.

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur

  İdrar yollarında böbreklerle üretranın üçte bir kadar olan alt bölümü steril haldedir. Bu steril ortamı oluşturan ve devamını sağlayan idrardaki asit, serbest akış, boşaltımda sorun olmaması, sistemin çalışma düzeni ile vücudun savunma düzenidir. Eğer bu mekanizmalardan birisinde herhangi bir anomali ortaya çıkarsa, düzen bozulursa enfeksiyon oluşmasına uygun zemin hazırlanır. İdrarı yapmada zorluk olması ya da yapılamaması bu etkenler arasındadır. Dolayısıyla bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu bu nedenlerle oluşabilir.


  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu kızlarda erkeklere göre daha fazla görülür

  Yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun kızlarda daha çok görülmesi üretranın kısa olması yüzündendir. Araştırmalarda 1-4 yaş arası bebeklerde enfeksiyonun kızlarda erkek bebeklere göre 1/5 oranında olduğu belirlenmiştir. Daha sonraki yaşlarda bu oran 1/10 oranına çıkmaktadır. Bunun değişim sebepleri arasında işeme bozuklukları, kabızlık, sonda takılması, hijyen eksikliği, tuvalet eğitimi gibi etkenler vardır. Erkek bebeklerdeki enfeksiyonlar daha çok bakteri kaynaklı olur. Erkeklerin sünnet edilmesi bu riski azaltır. Bebeklerin bir kısmında doğuştan idrar yolu anomalileri olur. Bunların tedavisi için cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oluşma yaşı düştükçe, bebeklerin reflü olma riski artar.

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tanısı nasıl yapılır

  Yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu genellikle fazla belirti vermeden ilerler. Ancak bebekte gelişme geriliğinin olması, ateş yükselmesi, kusma, ishal, vücuttaki gevşeklik gibi belirtiler enfeksiyonun olduğuna işaret olabilir. Ayrıca her bebekte farklı belirtiler görülebilir. Bunun dışında bazı bebeklerde herhangi bir belirti olmadan da enfeksiyon olabilir. Bu oran bebeklerde % 40 kadardır. Bu tür idrar yolu enfeksiyonu bebeklerin rutin kontrolünde belirlenebilir.

  Enfeksiyonun teşhisinde idrar kültürü ve idrar tahlili yapılması gerekir. Ancak bebeklerden tahlil için bu idrarın alınması biraz zor olur. İdrarı almak için sabırlı olunması gerekir. İdrar kültürü neticesi alınıncaya kadar antibiyotik tedavisi uygulanması tavsiye edilir. Tedavinin devamına idrar kültürü sonucuna göre karar verilir.

  Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

  Genellikle bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedaviyle iyileştirilebilmektedir. Özellikle idrar yolu anomalileri bulunmuyorsa, böbrek yetmezliği gibi ciddi bir sorunda oluşmaz. Yetişkinlerdeki gibi idrar yolu enfeksiyonu tedaviden sonra tekrarlama eğilimi gösterebilir. Bu daha çok ürolojik anomaliler olduğunda görülebilir. Tedavi sırasında bebeklerin böbrek sağlığı da yakından takip edilmelidir.

  Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonundan korunması tedaviden daha kolay olur. Bu yüzden bebeklerin sıkça altı değiştirilmeli, ılık banyo yaptırılmalıdır. Alt temizliğ]]> Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/gebelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 09 Dec 2018 01:38:48 +0000 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, bu süreçte en fazla görülen enfeksiyonlardan biridir. Normalde kadınların yarısı yaşamlarının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Bu sorun gebelikte daha fazla etkili olur. Bazen basit Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, bu süreçte en fazla görülen enfeksiyonlardan biridir. Normalde kadınların yarısı yaşamlarının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Bu sorun gebelikte daha fazla etkili olur. Bazen basit bir enfeksiyon, bazen de böbrek iltihabına kadar giden ciddi bir idrar yolu enfeksiyonu kadınları etkileyebilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu da aynı etkilerde olabilir. Kadının erken doğum yapmasına, düşük kilolu bebek doğumuna yol açabilecek enfeksiyonlar görülebilir. Ayrıca araştırmalarda idrar yolu enfeksiyonunun bebeğin motor ve mental gelişiminde olumsuz etkiler yapabileceği belirlenmiştir.

  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur, belirtileri nelerdir

  Gebelikte kadındaki hormonal ve mekanik etkenlerin etkisiyle oluşan fizyolojik değişimler idrar yolu enfeksiyonu riskini yükseltir. Gebeliğin başlarında artan progesteron hormonu yüzünden, ilerleyen aşamalarda ise rahmin büyümesiyle oluşan mekanik bası yüzünden idrar yolları genişler. Gebelikte idrar torbasının tam olarak boşalmaması da, idrarda bakteri üremesine yol açar. Bu etkenler gebelikte idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasındadır. Bu durumda kadında sıkça idrara çıkma, idrarda sızlama, yanma, kan gelmesi gibi belirtiler, böğür ağrısı, ateş, idrarda bulanıklık, koku, idrar torbası ağrısı, kusma, bulantı, geceleri idrara çıkma gibi sorunlar yaşanır. Bu durumda gebe kadının bir doktora gitmesi idrar kültürü, idrar tahlili yaptırması tavsiye edilir. 


  Bazı hallerde herhangi bir belirti olmadan asemptomatik bakteriüri denilen enfeksiyon oluşur. Bu hastalarda 24 saat arayla alınan 2 idrar örneğinde bakteri üremesi araştırması yapılır. Bakteri üremesi belirli oranın üzerinde olursa, asemptomatik bakteriüri tanısı konulabilir. Bu başlangıçta enfeksiyon gibi olmasa da, ilerleyen aşamada idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesine uygun ortam hazırlar. Uzmanlar gebe kadınlara ilk muayene idrar kültürü yapılmasını önerir. Çünkü erken aşamada tanı konulamazsa, enfeksiyon ilerleyerek böbrek iltihabına neden olabilir. Bu erken doğum riskine yol açar. Yapılan araştırmalar gebelikte idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi olmayan kadınların bebeklerinde, tedavi olanlara nazaran % 24 oranında, idrar yolu enfeksiyonu geçirmeyenlere göre % 35 oranında zeka geriliği oluştuğu belirlenmiştir.

  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

  Gebelik açısından güvenli kabul edilen antibiyotikler kullanılarak yapılan 3-7 günlük tedavi sayesinde asemptomatik bakteriüri yüzünden enfeksiyon oluşması % 80-90 oranında azaltılabilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu için en fazla sefaleksin, amoksisilin, nitrofurantoin içeren antibiyotikler tedavide kullanılır. Tedavi sonuçlandığında kesinlikle idrar kültürü yapılarak, gebe kadının aylık kontrolleri ihmal edilmemelidir. Yakınmaları geçmeyen, tekrarlayan kadınlarda tedavi sürdürülmelidir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda mutlaka doğumsal idrar yolu anomalileri de araştırılmalıdır.

  Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonundan korunma yolları nelerdir
  • Her gün 6-8 bardak sıvı tüketilmeli, ancak şekerli olanlardan kaçınılmalıdır.
  • Gebelik normalde idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlığı arttıran bir süreçtir. Bu nedenle vücut direncini arttıracak multi vitaminler doktor önerisiyle kullanılabilir.
  • Cinsel ilişkiden önce ve sonrasında tuvalet ihtiyacı giderilmeli, enfeksiyon varlığında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
  • Sıkça tuvalete çıkılmalı, idrar tutulmamalı, hemen boşaltılmalıdır.
  • Tuvalette genital bölge temizliği yapılmalı, bunu önden arkaya olacak şekilde yaparak, bölge ıslak bırakılmamalıdır.
  • Eğer idrarda yanma, bulantı, ateşi alt karın ağrısı, kasık ağrısı gibi belirtiler olursa, acilen hasta]]> Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/tekrarlayan-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 09 Dec 2018 01:58:59 +0000 Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu tedavisinden sonra aynı kişide tekrardan bu enfeksiyonun oluşma ihtimali vardır. Tıp dilinde buna tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu denilmektedir. Bu tekrarları her seferinde an Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu tedavisinden sonra aynı kişide tekrardan bu enfeksiyonun oluşma ihtimali vardır. Tıp dilinde buna tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu denilmektedir. Bu tekrarları her seferinde antibiyotik  ile tedavi etmeye kalkmak doğru bir adım olmaz. Öncelikle tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun neden olduğunu bulmak gerekir. 

   İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tekrar Etmesinin Nedenleri

   İdrar Yolu Enfeksiyonunun Altında Yatan Hastalıklar: İdrar yolu enfeksiyonu tekrarına erkeklere oranla kadınlarda daha çok rastlanılır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun nedeni ürolojik muayene gerektirir. Ve henüz su yüzüne çıkmamış, bilmediğiniz  bir rahatsızlık idrar yolu enfeksiyonunun sürekli olarak tekrarlamasına neden olabilir.

   Tedaviye Uymamak: İdrar yolu enfeksiyonu için doktorun önermiş olduğu tedavi yöntemi tam olarak uygulanmadıysa; örneğin ilaçları düzgün bir biçimde doktorun tavsiye ettiği süre kadar kullanılmamış ise yeniden idrar yolu enfeksiyonu tekrar edebilir.

   Yanlış İlaçlar: İdrar yolu tedavisinde antibiyotikler ilk yöntem olarak başı çekerler ancak doğru antibiyotik verilmemiş ise hastanın şikayetleri devam edebilir veya enfeksiyon yine tekrar edebilir. Hastaya doğru antibiyotiğin verilmesi  için öncelikle idrar kültür testi yapılması gerekir. Bu süreçte de kendi kendinize neden ilaç kullanmamanız gerektiğinin de önemi ortaya atılır.

   Koruyucu Tedavi Yapılmaması: Bazen enfeksiyonun tekrarlamasını önleyici olarak, antibiyotik tedavisinin dışında, koruyucu olan tedavilerinin de uygulanması gerekir. Bu tedaviler bağırsak florasını, özel C vitamini kürü, bölgedeki iyi denilen mikropları düzenleyici gibi farklı farklı ilaçlar içeren tedavilerdir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bu tip tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.  Menopoz dönemindeki  östrojen takviyesi de idrar yolu enfeksiyonlarını önleyici olabilir.

   Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu

   İdrar Yolu Enfeksiyonundan Kaçınmak İçin Neler Yapılmalı

   • Bol idrara çıkmalısınız
   • Bol su içmelisiniz
   • Ayakları üşütmemeye çalışmalısınız
   • Temizliğe önem vermelisiniz
   • Gaz yapan baharatlı yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durunuz
   • Sigara veya alkol kullanmayınız
   • Kabızlığın ortaya çıkmamasına özen gösteriniz.
   ]]>
   Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/kronik-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 09 Dec 2018 20:34:37 +0000 Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu, Çoğunlukla idrar yolundan mesaneye kadar gelen bakterilerin sebep olduğu ve sürekli tekrarlayan enfeksiyon olan kronik idrar yolu enfeksiyonu, genellikle kadınlarda erkeklere göre daha çok görülen bir s Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu, Çoğunlukla idrar yolundan mesaneye kadar gelen bakterilerin sebep olduğu ve sürekli tekrarlayan enfeksiyon olan kronik idrar yolu enfeksiyonu, genellikle kadınlarda erkeklere göre daha çok görülen bir sağlık problemidir. Kronik idrar yolu enfeksiyonunun erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni, idrarı mesaneden dışarı taşıma görevi olan kanalın kadınlarda erkeklere göre daha kısa olmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra kadınlarda menopozla beraber östrojen seviyesinin düşmesi ile idrar yolu astarı incelir ve bu bölge de bakteriyel enfeksiyonlara karşı hassas hale gelir. Kronik idrar yolu enfeksiyonu birçok kişide aşırı ağrı ve bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu rahatsızlık bazen kendiliğinden geçebilir, bazen de tedavi edilmediği takdirde böbreklere, hamile olan kadınlarda ise fetusa oldukça zarar verebilir. Bu nedenle kronik idrar yolu enfeksiyonu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

   Kronik idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, karnın alt bölgesinde baskı şişlik ve rahatsızlık, idrarın renginin bulanık olmazsı, ağır kokulu idrar, bel ve pelvis bölgesinde hissedilen ağrılar ve bu şikayetlerin sürekli tekrar etmesi kronik tek idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında sayılabilir. Bu belirtilerin yanı sıra hastada ateş, mide bulantısı ve kusma varsa, kaburgaların alt kısmında ve sırtta ağrı hissediliyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

   Kronik idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri, idrar yolu enfeksiyonu sürekli tekrar ederek kronik hale gelmesi çoğunlukla sindirim sisteminde yer alan bazı bakterilerin idrarı dışarı atma görevi olan üretraya ulaşması durumundan kaynaklanır. Bunun yanı sıra idrar tıkanmasına neden olan böbrek taşları, kabızlık, idrarın mesanede fazla kalması, mesanenin tam olarak boşalmaması enfeksiyona sebep olan bakterilerin artmasına neden olur ve tuvalet temizliğine dikkat etmemek, enfeksiyon riskini büyük oranda artırır. 
   Kronik idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasında bağışıklık sisteminin zayıf olması da sayılabilir. Bu durumda vücut enfeksiyonlara karşı çok daha zayıf olacağı için idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlama olasılığı fazladır. Kronik idrar yolu enfeksiyonu cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık değildir ancak cinsel olarak aktif olan kişilerde vajina ya da anüste bulunan mikroplar cinsel birliktelik esnasında idrar yolunun ağzına kadar ilerleyebilir ve bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenlerin yanı sıra hamilelik ve diyabet hastalığı da kronik idrar yolu enfeksiyonu yol açabilir.

   Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu
   Kronik idrar yolu enfeksiyonu tanısı, bu rahatsızlığın tanısını koymak oldukça basittir. İdrar yolu enfeksiyonlarının sürekli tekrar ettiği hastalara uygulanan laboratuvar testleri ve idrar kültürü ile tanı oldukça kolay konur.

   Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, doktorun reçete edeceği antibiyotik ilaçlar hastaların çoğunda iyileşme sağlar. Ancak bazı durumlarda kültürün sonucuna göre farklı türden antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotik ilaçların yanı sıra hastanın ağrılarını azaltmak nedeniyle spazm çözücü ağrı kesici ilaçlar da önerilir. İlaç tedavisi ile beraber hastaların mekanik hijyene özen göstermesi tedavinin daha da başarılı olmasını sağlar. Doktorun önerdiği tedavi yöntemine tam olarak uymamak, ilaçların doktorun önerdiği tedavi süresi kadar kullanılmaması, yanlış antibiyotik kullanımı, ilaç tedavisine ek olarak koruyucu tedavi uygulanmaması durumunda idrar yolu enfeksiyonu tekrarlayarak kronik hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle bu rahatsızlığın tedavisi uymak oldukça önemlidir. 

   Kronik idrar yolu enfeksiyonundan kaçınmak için, bol bol su içmeye özen göstermek, temizlik ve hijyene]]> İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/ibrahim-saracoglu-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 10 Dec 2018 03:49:25 +0000 İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu, Genel olarak idrar yolundan mesaneye kadar giden bakterilerin neden olduğu bu durum idrar yolları enfeksiyonu olarak kabul edilir. İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonun kadınlarda daha sı İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu, Genel olarak idrar yolundan mesaneye kadar giden bakterilerin neden olduğu bu durum idrar yolları enfeksiyonu olarak kabul edilir. İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonun kadınlarda daha sık görüldüğünü açıklamıştır. İdrar yaparken ağrı veya sızı hissedildiğinde idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilir. Ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösterse de idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şöyledir. Sık sık idrara çıkma veya idrara sıkışma durumu, idrardan sonra yanma hissi ve kokulu idrar olarak belirti verir. İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini birde alt karın bölgesinde ağrının dışında, idrarda kan ve sürekli idrara çıkma isteği olarak tarif etmiştir. Bu belirtilerle karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka bir uzmana gözükmesi gerekmektedir.

   İdrar yolları enfeksiyonunda ilk sırada bakteriyel vardır ve çok sık antibiyotik kullanımından dolayı idrar yolları enfeksiyonu oluşabilmektedir. Kadınlarda daha çok idrar yolu enfeksiyonu oluşmasının sebebi, idrarın mesaneden dışarıya atan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır. Bir diğer sebebi ise hijyenik olarak tuvalet temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Bazı kişilerde ise anotomik bozukluklardan dolayı kadın ve erkekte idrar yolu enfeksiyonu oluşur. İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonun bir diğer belirtisi olarak doğumsal nedenlerin etkili olduğunu ve idrar yollarında taş oluşumuna bağlı olarak enfeksiyon oluşabildiğini söylemektedir. İbrahim Saraçoğlu idrar yolları enfeksiyonu için en güzel tedavi yöntemini bitkisel yöntemler olduğunu belirtmektedir. 

   İbrahim Saraçoğlu İdrar Yolu Enfeksiyonu
   İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, 
   • Maydanoz, İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel tedavi olarak maydanoz önermektedir. Maydanoz idrar söktürücü özelliğine sahip olduğundan dolayı idrar yolları enfeksiyonuna bitkisel tedavi olarak çok iyi gelmektedir. Taze maydanoz suyu sıkılarak günde 3 kez içilirse idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelecektir. 
   • Karnabahar, İbrahim Saraçoğluna göre tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına karna bahar kürünün çok iyi geldiğini söylemektedir. En etkili sebze olan karna baharın idrar yolu enfeksiyonu için özellikle tüketilmesini vurgulamaktadır. Karnabahar kürü her gün taze olarak hazırlanır ve günde 3 kez birer bardak içilir. Karnabahar kürüne 1 hafta devam edilebilir. Aşırıya kaçmamak gerekmektedir ve bol miktarda su tüketmek gerekmektedir. Karnabaharın içerisinde bulunan bolca C vitamini vücudumuzu enfeksiyonlara karşı kalkan gibi savunmaktadır. 
   • Limon, İbrahim Saraçoğluna göre tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına limon suyu oldukça faydalıdır. Limonu taze sıkarak içebilir veya çay olarak tüketebilirsiniz. Limonun içerisinde bolca bulunan C vitamini idrarı asidik yaptığından dolayı idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterilerin ortadan kaldırılıp yok olmasına yardımcı olur.
   ]]>
   İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 10 Dec 2018 10:46:23 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu, insanlarda idrar yollarını idrar kesesi, idrar borusu ve böbrekler oluşturmaktadır. Bu üç organda meydana gelen herhangi bir iltihaplanma idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın İdrar Yolu Enfeksiyonu, insanlarda idrar yollarını idrar kesesi, idrar borusu ve böbrekler oluşturmaktadır. Bu üç organda meydana gelen herhangi bir iltihaplanma idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Hastalığın oluşmasının en büyük nedeninin bakteriler olduğu saptanmıştır. Bakteriler genelde vücuttan kolayca atılabilirken enfeksiyon durumunda idrar yolu sistemlerini bozarak burada iltihaplanmaya meydan olabilir. Araştırmalara göre kadınların erkeklere oranla  bu hastalığa daha sık yakalandığı yönündedir. İdrar yolları iltihabı alt idrar yolları enfeksiyonu ve üst idrar yolları enfeksiyonu olarak iki grupta incelenmektedir. 
   Alt idrar yolu enfeksiyonları genellikle üretra da bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Bu durumun en önemli sebebi ise bel soğukluğudur. Cinsel birliktelik ile de kişiye mikropların bulaşması sonucunda bu problem ortaya çıkar.
   Üst idrar yolu enfeksiyonları ise tedavisine geç kalınmış alt idrar yolu enfeksiyonlarının gittikçe yukarı doğru çıkmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu durumlarda hastada daha çok şikayetler görülebilir. 

   İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri
   • İdrarda bulanık renk, yanma, ağır koku
   • Cinsel ilişki sırasında ağrı
   • İdrarda kan görülmesi
   • Cinsel organda akıntı
   • Sürekli idrara çıkma isteği
   • Kadınlarda karın bölgesinde ağrı ve titreme 
   • İdrarın tam yapılmadığı hissi
   • Testislerin şişme hissi
   İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri
   • Cinsel organların temiz tutulmaması: Bu problemin en önemli nedenlerinden biri de yanlış tuvalet alışkanlıklarıdır. Sindirim sistemi atıklarında genellikle bakteriler mevcuttur. Bu nedenle yanlış bir alışkanlık enfeksiyon riskini arttırabilir. Ayrıca tuvalet ortamının temiz olmasına da dikkat edilmelidir. 
   • İdrar yollarında tıkanma: İdrar yolunda meydana gelen tıkanmalar bakteri ve virüslerin yoğunluğunu arttırdığı için idrar yolu enfeksiyonuna ortam hazırlamaktadır. Prostat büyümesi, böbrek taşları, doğumsal nedenler ve idrar yollarındaki tümörler idrar yollarında tıkanmaya neden olur. 
   • Cinsel ilişki sırasında korunmasızlık: Cinsel yollar ile bulaşan birçok hastalık vardır. Bu ilişkinin nasıl ve ne sıklıkta olduğuyla yakından ilgilidir. Bel soğukluğu, balayı sistiti adı verilen kadınların ilk cinsel deneyimleriyle ortaya çıkan iltihaplanma olarak tanımlanan hastalıklar idrar yolu enfeksiyonunun nedenleri arasındadır. 
   • Diğer nedenler: İdrar yaparken mesanenin tam olarak boşaltılamaması, idrar boşaltımında kullanılan tüpler ve kadınlarda menopoz sonrası vajina astarının incelmesi de idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir. 
   İdrar Yolu Enfeksiyonu
   İdrar yolu enfeksiyonu tanısı

   İdrar yolu enfeksiyonunda tanı oldukça kolaydır. Erken tanı ile hastaların yaklaşık %90'ında iyileşme sağlanabilmektedir. Hastadan idrar testi alınarak incelenir. Haranın idrarında enfeksiyon var ise ilk önce bunun hangi nedenden oluştuğu tespit edilir ve kişiye ona uygun tedavi yöntemleri önerilir. 

   İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi

   Tanıdan sonra hastaya uygun antibiyotikler önerilerek belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Trimetoprim ve matanamin gibi antibyotikle bu tedavide kullanılmaktadır. Bu dönemde bol su tüketmenin oldukça yararı olacaktır. Bu sayede hem böbrekler çalışır hem de idrarda biriken bakteriler dışarı atılabilir. Bunun cerrahi müdahale ile idrar yolu kanallarının açılması da tedavi yollarından biridir. Bu dönemde hasta kahve, alkol ve asitli içecekler tüketmemeli, bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketmeli ve gerekirse alt bölgeye ılık su torbası koyarak ağrıları dindirmesi tavsiye edilebilir. Ayrıca menopoza giren kadınlara vajinal östrojen takviyesi yapılarak idrar yolu enfeksiyon]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Tue, 11 Dec 2018 00:40:54 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, oldukça yaygın olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kişilerin yakınmaları ile baş göstermekte ve sonucunda hastaya antibiyotik tedavisi olarak yansımaktadır. Bazı hastalar bu antibiyot İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, oldukça yaygın olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kişilerin yakınmaları ile baş göstermekte ve sonucunda hastaya antibiyotik tedavisi olarak yansımaktadır. Bazı hastalar bu antibiyotiklerden kurtulup başka tedavi seçenekleri aramaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi ile de ortadan kaldırılabilir. Enfeksiyonların genel sebebi bakterilerdir. Bitkiler bu bakterilerin vücuttan atılması için oldukça faydalıdırlar. İşte bu yüzden hastalar bitkisel tedavi yöntemlerine yönelebilirler. Eğer bu enfeksiyon gebelik döneminde oluşmuş ise aşağıda bahsedeceğimiz bitkisel tedavi yöntemleri doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

   İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri
   • Karnıbahar kürü: 300 gram karnıbaharı 1 litreye yakın bir su içerisinde ağır ateşte kaynatın ve kaynadıktan sonra süzerek soğumasını bekleyin. Bu karışımı sabah yarım, akşam yarım bardak için. Bu karışımı bir hafta içip 3 gün ara verin. Bunu 3 kez tekrarlayın. Üçüncü haftadan sonra iyileşmeyi görebilirsiniz. Karnıbahar bakteri ve virüslerin vücuttan atılması için çok faydalı bir bitkidir. 
   • Andız otu: 10 gram Andız otu kökünü 1 bardak su ile 10 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu karışım günde 2 defa yemeklerden sonra içilebilir. 
   • Maydanoz: 1 demet maydanozu sapları ile birlikte 1 litre su ile ağır ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra bu kürü günde 3 defa içebilirsiniz. Tek başına da maydanozu tüketebilirsiniz. 
   • Limon: İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için en faydalı bitkilerdendir. Özellikle limon suyunu tek başına tüketmek mikropları ve bakterilerin ölmesini sağlar. 
   • Yoğurt otu çayı: Bu çay özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına yol açan böbrek ve mesane taşlarını temizlemede kullanılmaktadır. Çay şeklinde demlenerek içilen yoğurt otu yemeklerden önce birer bardak günde 2-3 defa içilebilir. 
   • Kuru kiraz sapı: 1 bardak kaynar suyun içerisine 2 gram kadar kuru sap  ilave edilir. 10 dakika kaynatılıp soğumaya bırakılır. Günde 2-3 defa yemeklerden önce içilebilir. 
   • Altınbaşak otu: Mikropların öldürme özelliği bulunan bu bitki sayesinde hastaların idrar yolu enfeksiyonu kramplarını da rahatlatır. Kaynar suya 2 çay kaşığı altınbaşak otu atın ve 10 dakika kadar bekletin. Yemek aralarında bu otu iki defa içebilirsiniz. 
   • Kabak: Günde birkaç defa tatlı kabak çiğ bir şekilde yenebilir. Ayrıca kabağı sıkarak elde ettiğiniz suyu 4-5 gün boyunca yemeklerden önce yarım bardak içebilirsiniz. 
   İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
   ]]> Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.org/erkeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 11 Dec 2018 13:29:02 +0000 Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu, daha çok kadınlarda görülen bu hastalık belirli bir oranda erkeklerde de görülmektedir. Genellikle erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ile oluşan tıkanma ve prostat büyümesine Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu, daha çok kadınlarda görülen bu hastalık belirli bir oranda erkeklerde de görülmektedir. Genellikle erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ile oluşan tıkanma ve prostat büyümesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Prostat iltihabı olan erkeklerde bu durum daha zor şekilde tedavi edilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda bu hastalık genelde aynı şekilde tedavi edilir. Bu hastalığın tedavisi için erken teşhis de oldukça önemlidir. 

   Erkeklerde idrar enfeksiyonunun nedenleri
   • Alışkanlık yapılan idrarı tutma ve geciktirme
   • Tuvalet temizliğine ve iç çamaşır hijyenine dikkat etmeme
   • Korunmasız cinsel ilişkiye girme
   • Böbrek taşları ve prostat büyümesi
   • Cinsellikte ters ilişkiyi tercih etme
   Erkeklerde idrar enfeksiyonları belirtileri 
   • Sık sık idrara çıkma
   • İdrarın tam yapılamadığı hissi
   • Bel bölgesinde ağrılar
   • Bulanık idrar
   • İdrara sık sık çıkma isteği
   • İdrar esnasında ağrılı yanma isteği
   • Ani şekilde gelen idrar
   • Çok idrarının olduğu hissine kapılan hastanın idrar esnasında az damla dökmesi
   • Ateş, halsizlik, terleme
   • Kasıklarda ağrı
   • İdrarda kanama
   Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
   Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

   İdrar yolu enfeksiyonlarında erken tanı tedaviyi neredeyse %90 oranında erkene çekmektedir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, hastadan alınan idrar testleri ile teşhis edilebilir. 
   Tedavi için ise idrar yolu enfeksiyonunu oluşturan etkenler belirlenerek buna göre uygun yöntemler tercih edilir. Genelde bu problemin oluşturduğu ağrıları ortadan kaldırmak için tedavide antibiyotikler kullanılır. Eğer enfeksiyon tıkanma nedeniyle meydana gelmişse cerrahi operasyon ile hasta tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra hastanın dikkat etmesi gerekenler şunlardır:
   • Hastanın tedavi sırasında sık idrara çıkması gerekir
   • Kasık bölgesi sürekli olarak sıcak tutulur.
   • Bol sıvı tüketilmesi gerekir.
   • Alkol, kafein ve asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir.
   ]]>